Wiersze

Lista opowiadań

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Magdalena Świerczek-Gryboś

pisarka, poetka, redaktorka

Książki

Dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor), a jej dwie powieści i opowiadanie nominowano do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Samorzeczniczka.

Tworzyć fantastykę uczyła się na portalu fantastyka.pl. Skończyła m.in. filozofię i etykę. Opiekun pracy magisterskiej z etyki, profesor Tadeusz Gadacz, zainteresował ją  postacią Stanisława Lema. Poświęciła jego twórczości jedną z magisterek, wystąpienia na konferencjach, artykuły i część własnej twórczości. Po obronie pracy zaproponowano jej studia doktoranckie z filozofii, na których zajmowała się fantastyką oraz feminizmem. Po trzech latach, niezainteresowana karierą akademicką, zrezygnowała z nich na rzecz redagowania fantastyki.

Związana z Grupą Wydawniczą Fantazmaty, Wydawnictwami SQN, Empik Go, Skarpą Warszawską, Znakiem i innymi oraz z najstarszym polskim czasopismem astronomicznym „Urania – Postępy Astronomii”.

W 2021 roku zdiagnozowana jako osoba w spektrum autyzmu. Wpisy związane z zaburzeniem publikuje na profilach autorskich na FB i IG.

Organizuje ogólnopolskie konkursy literackie. Odpowiada za konkurs „Jestem legendą”, którego zwieńczeniem jest jedna z najobszerniejszych antologii fantastycznych w Polsce „Ja, legenda” (Fantazmaty), za antologię „Nowoświaty” na Rok Lema, współodpowiada za „Ku gwiazdom. Antologia polskiej fantastyki naukowej” Wydawnictwa IX oraz „Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction” Empik Go, zainicjowała Wolbromską Jesień Poetycką.

W swojej działalności podkreśla wagę wspierania debiutantów, a także wagę researchu naukowego jako niezbędnego elementu tworzenia literatury science fiction. Od 2023 jest prezeską zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, inaugurowała festiwal Bomba Megabitowa w centrum kongresowym ICE w Krakowie, koordynowała blok programowy Fantastyka i futurologia na Targach Książki w Krakowie.

Mieszka w Gdańsku tuż przy plaży.

Wszystkie kolory łabędzi

EmpikGo (2023)

Powstała na przełomie 2022 i 2023 roku. Obyczaj z wątkiem kryminalnym i nutką realizmu magicznego. Na balu maturalnym dochodzi do tragicznych wydarzeń. Wchodzący w dorosłość bohaterowie mierzą się z jej następstwami, a także skutkami nietolerancji, rozpowszechnionego w Polsce alkoholizmu, wojny i pandemii. Na tle piętrzących się problemów próbują ustalić własną tożsamość i seksualność.

 

Recenzje:

Łabędzie zrobione na szaro (Prestiż)

za_czy_ta_na

Gdzie kupić:

Audio i ebook w apce EmpikGo

papier

Puste diabły

Empik (Virtualo) (2021)

Powstała w 2020 roku. Obyczaj z domieszką kryminału i realizmu magicznego. Młoda pisarka niedopasowana społecznie dawna ćpunka, dręczona przez przeszłe demony próbuje odnaleźć swoje miejsce w nękanej suszą, popandemicznej Polsce.

Książkę czyta Aneta Todorczuk. Puste diabły dostępne są również w wersji ebook i POD (druk na życzenie).

 

Recenzje:

Realizm magiczny u końca świata (Nowy Napis)

Meandry umysłu artystki (Głodna Wyobraźnia)

Gdzie kupić:

Empik Go (audio)

Empik Go (papier)

Empik Go (ebook)

 

 

Trupokupcy

Wydawnictwo SQN (2020)

Powstała w 2019 roku. Postapokaliptyczna, retrofuturystyczna wizja świata, który przegrał walkę z ociepleniem klimatu.

Pod niebem pełnym popiołu trupokupcy karmią zbudzone z głębi ziemi stare bóstwa.

Książka określana przez recenzentów jedną z ciekawszych i oryginalnych wizji postapo w Polsce.

Recenzje:

W lesie jest mrok, co karze i nagradza (Badloopus)

Atramentowa przystań

Martwi za życia... (naKanapie)

Gdy budzi się szaleństwo (Polter)

 

Gdzie kupić:

SQNStore

Legimi

 

Lew i stalker z grzywą

SQN (2022)

Powstała w 2021 roku. Fantastyka naukowa dla młodzieży i dorosłych. Perypetie dzieciaków i ich opiekunów na Ziemi pożeranej przez kosmicznego pasożyta, odradzającym się Marsie i starej stacji kosmicznej.

Książkę zilustrowała Vivi Ekhart. Dochód autorski przekazałam na Fundację Ekologiczną ARKA. Wkrótce ukaże się Nieświat, powieść, której Lew i stalker z grzywą jest prequelem.

Recenzje:

To może być początek pięknej książki (Fahrenheit)

Mgławica nurtów i gatunków (Badloopus)

Jak przeżyć w nieświecie (Głodna Wyobraźnia)

Gdzie kupić:

SQNStore

Openminder

 Wydawnictwo SQN (2019)

Nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powstała w 2015 roku. Socjologiczna SF z motywami postapo i cyberpunku. Opowiada o świecie w 2076 roku podzielonym ideologicznie na Wschód i Zachód, w którym obywatele Zachodu zostali zaszczepieni przeciwko złu. Akcja w większości dzieje się na terenie zniszczonego wojną i skażonego Krakowa. Tytułowi openminderzy to „wojownicy umysłu”, nowy rodzaj żołnierzy pilotujących mechy w częściowo wirtualnej rzeczywistości. Redaktor Michał Cetnarowski w posłowiu określił Openmindera mianem „patchwork science fiction” i stwierdził, że jest to powieść „po komiksowemu przerysowana, bezczelna jak teledysk, a jednocześnie pisana na poważnie i zaangażowana”, a Świerczek-Gryboś to jedna z pierwszych autorek w Polsce, które piszą w podobny sposób.

Książka na stronie wydawnictwa

Recenzje:

O niepożytkach z dobrozmysłu

Recenzja Kota w Bookach

Recenzja Kajmana zza okładki

Gdzie kupić:

Księgarnia SQNStore: papier  ebook

Dzieci Burzy

Wydawnictwo Alegoria (2019)

Nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powstała w 2017 roku. Legendarny Burza w szale niszczy całe światy i znika. Podczas poszukiwań Burzy czytelnik poznaje bogaty wachlarz wymiarów i istot, przemierza zarówno kosmiczną przestrzeń, jak i krainy fantasy. W plebiscycie Granice.pl powieść została uznana za najlepszą książkę na zimę 2019 z gatunku fantastyki.

Recenzje:

Recenzja na sajfaj.pl

Gdzie kupić:

Wydawnictwo Alegoria

 

Opublikowane drukiem:

 

W e-zinach i e-antologiach:

 

  • Wyróżnienie O Laur Jubilata 2008, publikacja w almanachu,
  • Nagroda I stopnia O Laur Jubilata 2009, publikacja w almanachu,
  • Wyróżnienie Moje Świata Widzenie 2009, publikacja w almanachu,
  • Wyróżnienie w kat. dorośli, Jesień Poetycka, dwór Bolesław, 2008 lub 2009,
  • Wygrana w konkursie Stella Polaris 2013,
  • Publikacje Polskiego Kulturalnego Podziemia 2014,
  • Wyróżnienie w kategorii ogólnej na Sejmiku Poetyckim "Pod Diablą Górą" 2019, publikacja w almanachu,
  • Uświetnienie trzech koncertów jubileuszowych ZPiT Wolbromiacy
 
 
 
 

Wywiady

 

Bycie zaburzonym nastolatkiem to jest ostra jazda bez trzymanki (Onet) (Głos24)

Live w Białym Kruku (2023) i drugi (2024)

Live z Dziewczynami w Spektrum (Natalia Fiedorczuk)

Audycja w Radiu Kraków o urbexie

Nieświat

SQN (2023)

Pisana w latach 20172023. Pożeranej przez kosmicznego pasożyta Ziemi kończy się czas, jednak marsjańscy koloniści nieoczekiwanie zrywają z nią kontakt. Ostatni członkowie NASA, uznawani za szaleńców, barykadują się w bazie na Księżycu, a stacja kosmiczna Meridian, objęta kwarantanną, powoli się rozpada. Powieść dla młodzieży i dorosłych. Jej prequelem jest Lew i stalker z grzywą

6 grudnia premierę miał ebook, papier i audio po Nowym Roku!

 

Recenzje:

Przyszłość wśród gwiazd (Głodna Wyobraźnia)

Sprawdź oznaczenia mojego profilu na IG lub opinie na LC

Gdzie kupić:

SQNStore

Twoja ulubiona platforma z ebookami

Duże Empiki